FOTO: Grozljivo življenje v enem najbolj zastrupljenih krajev na svetu

FOTO: Grozljivo življenje v enem najbolj zastrupljenih krajev na svetu

Niti predstavljati si ne moremo, kako grozno mora biti življenje ljudi v enem najbolj onesnaženih in zastrupljenih krajev na svetu. Po ogledu teh fotografij smo lahko samo še bolj srečni, da živimo v tako čisti deželi.

Hazaribagh na območju bangladeške prestolnice Daka se je pred nedavnim uvrstil na 5. mesto lestvice najbolj onasnaženih in zastrupljenih krajev našega planeta, za območjem Agbobogbloshie v Gani, reko Citarum v Indoneziji, ukrajinskim Černobilom in ruskim mestom Dzeržinsk. Poglejte, v kako grozljivih razmerah tam živijo ljudje.

Oče in sin živita med kupi odpadkov usnjarskh obratov. (foto: Profimedia)

Življenje med odpadki in strupi usnjarske industrije

Kar 95 odstotkov od 270-ih uradno registriranih  bangladeških obratov za strojenje in predelavo usnja se nahaja v industrijskem območju Hazaribagh, ki je pravzaprav del glavnega mesta Daka. Večina obratov se še danes poslužuje zastarelih metod obdelave, ki so izjemno škodljive tako za okolje kot tudi za prebivalce.

Tako je videti eden izmed mnogih usnjarskih obratov v Hazaribaghu. (foto: Profimedia)

Vsak dan se v tamkajšnjo reko Burgiganga, ki je glavni vir vode za prebivalce prestolnice, izlije okoli 22.000 kubičnih litrov strupenih odpadnih snovi, med drugim tudi kancerogenega šestvalentnega kroma, ki že v manjših količinah spodbuja nastanek rakavih celic, povzroča pa lahko tudi hude alergije.

Otroci se igrajo ob kanalu polnem smeti, ki se izteka v reko Buriganga, glavni vir vode za prebivalce Dake. (Foto: Profimedia)

Okoli 12.000 delavcev, zaposlenih v usnjarnah, je pri svojem delu neprestano izpostavljenih izjemno nevarnim kemikalijam, za varnostne ukrepe in njihovo zaščito pa je zelo slabo poskrbljeno. Delavci s svojimi družinami živijo v revnih barakarskih naseljih na  onesnaženih področjih v bližini obratov, ki jih še dodatno zastrupljajo neuradni predelovalci usnja, ki sežigajo ostanke usnja, jih barvajo in predelujejo v razne izdelke. Prebivalci, ki so tako ves čas  izpostavljeni zelo visoki in zdravju nevarni onesnaženosti zraka, vode in tal, se zelo pogosto soočajo z boleznimi dihal, boleznimi kože, rakom, alergijami, glavobolom, izpuščaji, opeklinami, vrtoglavicami in splošnim slabim počutjem.

Ženska pomiva posodo z močno onesnaženo vodo, v katero se iztekajo strupene in rakotvorne snovi. (Foto: Profimedia)
Deček sredi zažganih ostankov usnja, ki jih bodo predelali v hrano za ribe in piščance. (foto: Profimedia)
Tla v barakarskem naselju v Hazaribaghu so dobesedno prekrita z odpadki, med katerimi je ogromno ostankov starih čevljev. (Foto: Profimedia)
Voda iz tega kanala polnega smeti se izteka v reko Buriganga. (Foto: Profimedia)
Ženska ob gorilniku, kjer sežigajo ostanke usnja. (foto: Profimedia)
Družina po soseski pobira odpadke, ki jih nato prodajo za reciklažo. (foto: Profimedia)
Ulice so polne odpadkov iz okoliških usnjarskih obratov (Foto: Profimedia)
I.R.V. d.o.o.      O nas      Pogoji uporabe      Oglaševanje      O piškotkih      Nastavitve zasebnosti
Scroll to top
Skip to content