Zaživel je projekt KULeBIKE, ki ponuja brezplačno izposojo električnih koles!

Zaživel je projekt KULeBIKE, ki ponuja brezplačno izposojo električnih koles!

Od 21. septembra dalje si bo v petih štajerskih občinah mogoče brezplačno izposoditi električna kolesa, s katerimi se bomo lahko skoraj brez napora popeljali na odkrivanje nedotaknjenih lepot kulturno in kulinarično bogatega štajerskega podeželja.

Osem štajerskih zasebnih vinarjev je na lastno iniciativo združilo pet občin in razširilo turistično ponudbo na še neizkoriščeno, a kulinarično in kulturno bogato podeželje.

Projekt KULeBIKE:  odkrivanje štajerskega vinorodnega podeželja z električnimi kolesi

Štajersko podeželje bo odslej mogoče spoznavati z brezplačno izposojo električnih koles, ki bodo nudila »lahkotne« športne užitke na več kot 100 kilometrih izbranih in turistično privlačnih kolesarskih poti. Gre za projekt z nazivom KULeBIKE, v okviru katerega je osem zasebnih vinarjev ter lokalno turistično društvo združilo pet štajerskih občin ter tako na lastno iniciativo bistveno okrepilo turistično ponudbo tega dela Slovenije, ki je obenem tudi svetovno znano in cenjeno vinorodno območje. S tem želijo turistično ponudbo preseliti na neizkoriščeno, a kulinarično in kulturno bogato štajersko podeželje, ob tem pa obiskovalcem ponuditi tudi možnost aktivnega raziskovanja novih destinacij. Projekt tako na inovativen način združuje kulinariko, ekologijo, šport in kulturo.

 Na voljo je 26 električnih koles

Trenutno je na voljo 26 električnih koles, ki si jih bo od 21. septembra 2013 naprej mogoče izposoditi pri vseh 9 nosilcih projekta v občinah Maribor, Šentilj, Pesnica pri Mariboru, Kungota ter Duplek. Kolesarje bodo tako prijazno sprejeli in jih s svojo ponudbo razvajali sodelujoči partnerji: Vinogradništvo Mulec, ki je obenem tudi pobudnik projekta, Gostilna in vinoteka Žmavc, Vina Bračko, Vinogradništvo Senekovič in Turistično vinogradniško društvo Jakob v Jakobskem Dolu, Vinogradi Horvat v Počehovi, Turistična kmetija Gaube v Šentilju, Izletniška kmetija Slanič v Žikarcah in Vino Kušter v Kungoti. Za koriščenje kulinarične ponudbe so vsi partnerji pripravili posebne KULeBIKE pakete, s katerimi bodo kolesarji na postojankah deležni ugodnejših cen.

Kolesarske poti so posute z znamenitostmi

Izbrane kolesarske poti vodijo po urejenih lokalnih cestah in mimo tamkajšnjih kulturnih ter naravnih znamenitosti, ki jih masovni turizem ne doseže. Na poti si je tako mogoče ogledati številne zanimivosti kot so: Čebelarski muzej pri Šentilju, razgledna stolpa Plač in Zavrh, Kmečki muzej na Zavrhu, Vogrinov mlin na veter v Jakobu, Maistrovo spominsko sobo – zgodovinski muzej v Voličini, Grad Hrastovec, cerkev sv. Barbare v Koreni in še in še. Velika krožna pot, ki zajema obisk vseh 9 lokacij, je dolga 82 kilometrov, možne pa so seveda tudi krajše zarisane različice ali celo odkrivanje okolice po lastni radovednosti.

Vsaka lokacija je opremljena s posebnim elektronskim terminalom, ki uporabnikom nudi vso informativno podporo, tako glede samih lokacij in njihove ponudbe kot tudi poti, znamenitosti in drugih zanimivosti. Informacije na terminalih so na voljo v 4 jezikih. Na vseh lokacijah je obiskovalcem na voljo tudi brezplačen wi-fi.

Električna kolesa omogočajo kolesarjenje brez napora

Električna kolesa zaradi svoje specifike raziskovalcem podeželja nudijo kljub športnemu udejstvovanju sproščeno doživljanje in ogledovanje pristnega podeželja ter uživanje v neokrnjeni naravi tega dela Slovenskih Goric. Od navadnega kolesa se električno razlikuje le po tem, da ima dodan motorček, ki kolesarju nudi pomoč pri vožnji v klanec. Tako se povsem enostavno skoraj izniči napor, lažje se premaguje daljše razdalje in vozi hitreje, ob tem pa kolesar še vedno potiska pedala in je fizično aktiven. Kolesarjenje z električnimi kolesi je torej »samo« še športni užitek, ki se ga lahko lotijo mladi, stari, brez kondicije, s kondicijo – skratka vsi.

Partnerji v projektu imajo veliko načrtov tudi za naprej, in sicer tako v razvoju podporne informacijske infrastrukture, kot tudi glede širjenja ponudbe ter priprave dodatnih vsebinskih turističnih programov. V prihodnje načrtujejo še nadgradnjo ponudbe po meri obiskovalcev z izdelanimi večdnevnimi programi aktivnosti, kot tudi širitev KULeBIKE kolesarskih poti (npr. vključitev Maribor City tour z ogledom mestnih znamenitosti). Prav tako so odprti za pridružitev novih ponudnikov, ki bi želeli postati KULeBIKE partnerska točka. Ob vsem tem si bodo prizadevali za tesnejšo povezavo slovenske in avstrijske Štajerske, kjer so podobni projekti že utečena praksa, ter težili k zadovoljstvu tako ponudnikov, kot tudi obiskovalcev iz obeh strani meje.

Električna »pomoč« na kolesu je kolesarjem na voljo za približno 60 kilometrov vožnje, nato je kolesa potrebno priključiti na polnilno postajo, da se akumulator ponovno napolni. Kot partner pri zagotovitvi in postavitvi polnilnih postaj je vinogradnikom priskočila na pomoč družba Dravske elektrarne Maribor, ki se z E-mobilnostjo tudi sicer aktivno ukvarja. Polnilna infrastruktura je ob polnjenju koles dodatno na voljo še za polnjenje električnih avtomobilov, z njo pa so opremljene vse KULeBIKE postojanke.

V projekt, ki ga delno sofinancira Evropska unija, iz ukrepov 4. osi Programa razvoja podeželja Republike Slovenije 2007 – 2013, ki predstavlja izvajanje Lokalne razvojne strategije TOTI LAS za obdobje 2008 – 2013, je posredno vključena tudi Mariborska razvojna agencija (MRA). MRA upravlja omenjeno strategijo, v okviru katere tečejo programi razvoja podeželja pod okriljem programa LEADER. V projektu je potencial prepoznal tudi Zavod za turizem Maribor – Pohorje, ki je aktivno pristopil k promociji projekta KULeBIKE v okviru svojih promocijskih aktivnosti in ga uvrstil tudi v spremljevalni program Festivala Stare trte 2013.

I.R.V. d.o.o.      O nas      Pogoji uporabe      Oglaševanje      O piškotkih      Nastavitve zasebnosti
Scroll to top
Skip to content