VIDEO: Zakaj so nekatere države bogate in druge tako zelo revne?

VIDEO: Zakaj so nekatere države bogate in druge tako zelo revne?

Se strinjate, da so to glavni vzroki, zaradi katerih je prišlo do tega, da so nekatere države zelo bogate, druge pa tako revne? Ali pa so to morda posledice in ne vzroki revščine?

Organizacija The School Of Life je na Youtubu objavila zanimiv video, ki prikazuje, kateri so po njihovem mnenju tisti dejavniki, ki najbolj vplivajo na to, ali bo neka država revna ali bogata.

Od 196-ih držav sveta jih je 25 zelo bogatih in premoženje, s katerim letno razpolaga njihov povprečni prebivalec, znaša 100.000 dolarjev ali dobrih 80.000 evrov. Na drugi strani pa je 20 izjemno revnih držav, katerih povprečen prebivalec letno razpolaga z manj kot 1000 dolarji ali 800 evri, kar znese le dobra 2 evra dnevno. Čeprav trenutno v večini držav življenjski standard raste, se v revnih državah ta rast odvija zelo zelo počasi. Tako bi se recimo revna država kot je Zimbabve s tempom rasti, ki ga ima sedaj, med bogate države uvrstila šele čez 2722 let! V videu so zato želeli ugotoviti, od kod izvirajo razlike med bogatimi in revnimi državami sveta, kaj je tisti razlog, zaradi katerega nekatere države rastejo in se razvijajo, druge pa stagnirajo in, kaj je torej tisto, kar bogate države počnejo ali imajo za razliko od revnih. In po njihovem mnenju so za to ključni tri dejavniki, več v spodnjem videu:

Za ogled vstavljene vsebine morate omogočiti shranjevanje piškotkov v napravi

1. Institucije

Kot ugotavlja The School Of Life je stopnja korupcije v neki državi neposredno povezana z njeno revščino.  V revnejših državah, kjer je korupcije in utaj veliko več, država ne investira dovolj v  šolstvo, zdravstvo, policijo in ostale svoje institucije, ki so zato v veliko slabšem stanju in ne morejo opravljati svojih funkcij.

2. Kultura / religija 

Po mnenju The School Of Life obstaja neposredna povezava med religijo in bogastvom neke države.  V 19ih najbogatejših državah sveta namreč kar 70% prebivalstva religijo vidi kot povsem nepomembno stvar  v življenju, medtem ko je v najrevnejših državah, kot so recimo Somalija, Kongo, Bangladeš, Nigerija itd., veren domala vsak. Zato menijo, da vera v nadnaravno in v posmrtna življenja odvrača misli od realnega življenaja in ljudem daje občutek, da “tu in zdaj” ni možno nič spremeniti, medtem ko neverni ljudje bolj verjamejo, da lahko svojo usodo krojijo s svojim trudom, znanjem, talentom.  Izjema pa so tu Združena države Amerike, za katere pravijo, da so edina država, kjer visoka stopnja religioznosti ne upočasnuje razvoja in koraka z roko v roki z bogastvom.

3. Geografska lega

Velika večina najrevnejših dežel leži na tropskih območjih in dejstvo je, da so  v mnogih pogledih  pogoji za življenje tam veliko težji kot drugod po svetu.  Težave se pričnejo že pri poljedelstvu, ki je zaradi slabe prsti in nerodovitnih tal močno okrnjeno. Poleg tega je že v preteklosti je bila eden pomembnejših  dejavnikov za razvoj neke skupnosti živina.  V tropski Afriki pa je recimo muha cece skozi čas onesposobila ogromno živine, zaradi česar ljudje niso bili tako produktivni, niso razvijali novih tehnologij in pridelali so veliko manj, kot bi lahko sicer. Vse skupaj pa še otežujejo številne tropske bolezni.

I.R.V. d.o.o.      O nas      Pogoji uporabe      Oglaševanje      O piškotkih      Nastavitve zasebnosti
Scroll to top
Skip to content